У Харківській області ведеться різнобічна робота з бійцями, які воювали в зоні бойових дій на Донбасі. Д Бійці мають можливість оздоровитися в санаторіях і медичних клініках України та Європи. Близько 200 учасників АТО в цьому році скористалися правом на курортне лікування та психологічну реабілітацію в санаторіях області, України і країн Європи.
У нас є договір з Міноборони Литви і 4-5 чоловік щомісяця їдуть туди на тривалу реабілітацію. Також 12 осіб у нас були на реабілітації в Хорватії” – розповів зав.сектором медицини обласного «Спілки ветеранів АТО» Анатолій Скляр.
Параліч лівої половини тулуба і інвалідність. Харків’янин Іван з позивним «Муха» важке поранення отримав влітку 2014 під Луганськом. З тих пір – постійно доводиться лікуватися в стаціонарі обласного госпіталю для ветеранів війни.
“Ударною хвилею … Тільки пам’ятаю небо, посадка. Опинився в шпиталі Сєвєродонецька, але там нас протягом доби швидко на евакуацію, тому що почали обстрілювати з мінометів, великокаліберних” – говорить Іван.
Кожен десятий пацієнт госпіталю – учасник АТО, розповідає головний лікар Юрій Федченко. За рік тут пролікувалися близько 600 хлопців. Це і демобілізовані жителі Харківської області, і військові з інших регіонів країни. Вони проходять комплексне обстеження і реабілітацію, в тому числі психологічну.
“У нас в структурі госпіталю не було ні психотерапевта, ні психолога, але департамент охорони здоров’я обласної ввів нам до складу госпіталю 1 ставку лікаря-психотерапевта і цілих 2 ставки психологів” – говорить головлікар Харківського обласного госпіталю для ветеранів війни Юрій Федченко.
Психолог Наталя Птіцина використовує в роботі арт-терапію та спеціальні європейські техніки опрацювання травм. За словами фахівця, в першу чергу учасники АТО потребують подяки і визнання суспільства.
“Дуже важливо людині розуміти що з ним відбувається, розуміти чому у нього такі реакції, чому вони змінилися. Що зі мною відбувається після війни, який я став після війни, який я був до. Ми використовуємо різні методи, щоб працювати з травмами” – розповіла психолог Наталія Птіцина.
Учасники бойових дій можуть звертатися в центр допомоги, який знаходиться в обласному військкоматі. Також демобілізованим бійці можуть звертатися в «Спілку ветеранів АТО» за допомогою.