У десятків тисяч ветеранів АТО відбирають землю!

Вчора, 24 травня 2021 року, президент України Володимир Зеленський підписав законопроект 2194 “Про внесення змін до Земельного кодексу України…” – фактично ставлячи крапку на майже 7 річному процесі безоплатного виділення державою землі ветеранам АТО.
Справа в тому, що у цьому законопроекті, який передбачає передачу права розпоряджання землями сільськогосподарського призначення від Держгеокадастру до органів місцевої влади, просто забули врахувати інтереси ветеранів.
Просто забули про обов’язок держави перед ветеранами, який вона виконувала (гарно чи погано, але виконувала) протягом 7 років – надаючи їм право на отримання клаптика землі цієї держави, яку вони захищали.
Ділянка до 2 га для багатьох була можливістю отримання невеличкого, але постійного доходу від сдачі її в оренду фермерам, для когось – потенціалом у розвитку свого невеличкого агропідприємництва, ще для когось – просто тим, що треба передати своїм дітям.
На жаль, у пароксизмі гарячки прийняття земельної реформи про все це забули.
Головною проблемою стало те, що із законопроекта 2194 наприкінці викинули положення за якими і звичайні громадяни, і атовці мали певний термін для оформлення документації щодо земельних ділянок, на які вони отримали дозвіл від Держгеокадастру на розробку даної землевпорядної документації – до набуття повної чинності права розпоряджання місцевими громадами цими земельними ділянками. Тепер тергромади можуть, незважаючи на те, що якісь ветерани чи родина загиблого учасника АТО, протягом років сплачуючи свої кошти, оформлювала необхідні документи на землю, цю землю у них відібрати – без всяких пояснень та попереджень.
Закон 2194 надає їм для цього усі права.
І те, що у когось з бійців (з огляду на службу на фронті) не вистачало часу на дооформлення земельних ділянок, у когось банально не було грошей на це – президента і його команду не хвилювало.
А в реальності територіальні громади майже завжди відмовляють не місцевим атовцям у виділенні їм землі – аргументуючи це тим, що “своїм ми дамо, а ці хай отримують землю, там де живуть”.
А де землю брати учасникам АТО мешканцям Києва, Харкова, інших великих міст – де її просто не має?!
В результаті цього взагалі по Україні близько 30 тисяч ветеранів російсько-української війни, які досі не дооформили свою землевпорядну документацію, опинилися під загрозою втрати і землі (яка тепер передана тергромадам), і грошей (що були сплачені за її оформлення).
Громадські об’єднання учасників АТО, котрі до цього неодноразово зверталися і до президента, і до міністра у справах ветеранів, вкрай обурені таким ставленням урядовців до воїнів, що захищали та захищають нашу державу.
У Харківській області голова ХОДА Айна Тимчук ще декілька місяців тому провела зустріч із представниками ГО “Спілка ветеранів АТО”, інших організацій атовців та волонтерів – де запевнила, що обласна адміністрація допоможе уникнути утворенню скандалів та суперечок у цій сфері між ветеранами та місцевими тергромадами.
Прийшов час перевірити це на практиці.

IMG_20210525_084821_130 IMG_20210525_084823_879