ДЕ ЗАКОН ЩОДО ДЕМОБІЛІЗАЦІЇ?

25.06

Ветерани вимагають від депутатів виконання їхніх прямих обов’язків – прийняття Закону щодо демобілізації. На тлі кампанії дискредитації ЗСУ, його командування і того правового «безпрєделу», на який перетворилася мобілізація, депутати ігнорують необхідність демобілізації військових.

Після того як навесні 2024 року із закону про мобілізацію зникли положення щодо демобілізації військовослужбовців після 36 місяців служби, в цьому звинуватили головнокомандувача Олександра Сирського та міністра оборони Рустема Умерова. У свою чергу, парламентський комітет з питань нацбезпеки і оборони пообіцяв розробити новий законопроєкт про демобілізацію протягом восьми місяців.

З того часу пройшло три місяці, і досі немає навіть приблизних обговорень положень такого необхідного для військових закону про демобілізацію. Тим часом законопроєкт про «економічне бронювання» – фактично офіційний відкуп від мобілізації – вже розроблений і знаходиться у Верховній Раді.

Ця дика ситуація в першу чергу викликана тим, що депутати і чиновники не вважають за необхідне застосовувати до себе та своїх близьких обов’язки військової служби. Для них порожнім звуком, навіть насмішкою, є згадка про Республіку – той козацький устрій, на якому колись і постала Україна.

Республіка, нагадаємо, у перекладі з латини – спільна справа. Тобто участь кожного громадянина у захисті держави, у її управлінні, у сплаті податків та в отриманні прибутків, які мають приносити її надра і землі. Все, що ми спостерігаємо зараз, є кричущою несправедливістю: хтось воює, несе службу вже третій рік, а хтось у тилу розкрадає кошти та допомогу наших союзників. Саме відсутність демобілізації і демотивація воїнів – є основною причиною провалів на фронті, а не хиби генералів. 

Демобілізація – перший та основний крок до встановлення справедливості. Нагадаємо: у 2015 році, під час АТО, при наявній нестачі особового складу в ЗСУ, проводилися паралельно як мобілізація, так і демобілізація. Демобілізація тоді проводилася хвилями – поступово місця тих, хто воював з перших днів АТО, займали мобілізовані.

І зараз вкрай необхідно нарешті відпустити додому воїнів, які з весни 2022 року захищають Україну: в першу чергу тих, хто поранений, і тих, хто віком вже за 50 років. Звичайно, не всі з них, можливо, бажають бути демобілізованими, але все це треба встановлювати, визначати необхідну кількість та черговість, проводити опитування серед військовослужбовців, складати реєстри, готувати алгоритм заміни їх.

Саме це є тим, чим мають займатися депутат Мар’яна Безугла і всі інші чиновники та депутати, які за десять років не служили, а не очорнювати командування ЗСУ.

Це вимога ветеранів.