Дострокова пенсія для учасників АТО: що для цього треба

31.01

Закон № 3252 від 18 жовтня 2016 року, який вніс зміни до деяких законів щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції. Цим законом Верховна Рада надала право бійцям АТО виходити на пенсію за віком на 5 років раніше.

Відповідно до прийнятих змін, особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, яким надано статус учасників бойових дій, інвалідів війни, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 – для жінок.

Крім того, участь в антитерористичній операції має бути підтверджена відповідними документами – посвідченням учасника АТО або довідкою про участь в АТО.

На які категорії поширюється це право?

Таке право отримують учасники бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в складі добровольчих формувань, які були включені до складу ЗСУ, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, а також військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані), особи рядового, начальницького складу і добровольці, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих під час участі в АТО.

Дружинам (чоловікам), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батькам вищезазначених категорій громадян, які загинули або пропали безвісти, померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих під час участі в АТО або забезпечення її проведення, також надається право на призначення пенсії за віком.

Які документи треба подати?

Для призначення дострокової пенсії за Законом необхідно подати до відповідного управління Пенсійного фонду такий пакет документів:

Документами, які підтверджують стаж, можуть бути трудова книжка, диплом (в разі навчання за денною формою), військовий квиток, довідки, видані за місцем роботи, служби навчання; свідоцтва про народження дітей для жінок, які не працювали і здійснювали догляд за дітьми до 3-річного віку; документи, що підтверджують догляд за інвалідом 1 групи, дитиною-інвалідом або пристарілим; документи, що підтверджують періоди здійснення особою підприємницької діяльності.

Які нюанси треба знати?

Участь в антитерористичні операції для оформлення пенсії має бути обов’язково документально підтверджена. Право на отримання пільгової пенсії мають і добровольці, якщо у них є вищезазначені документи, необхідні для оформлення пенсії за зниженим віком.

Окрім безпосередніх учасників антитерористичної операції, законом надано право на пільгову пенсію і дружинам, чоловікам, батькам учасників антитерористичної операції, які загинули чи пропали безвісти, померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час участі в АТО. Обов’язковою умовою для отримання пенсії дружиною або чоловіком учасника АТО є те, що вони повторно не вступили в шлюб з іншою людиною.

Коли це почне діяти?

Закон, за яким учасники АТО, зможуть вийти на пенсію на 5 років раніше, вступає в силу 6 лютого 2017 року, а отже саме з цього дня особи, що мають право на пільгову пенсію, можуть звертатися до управлінь Пенсійного фонду для отримання пенсії за зниженим віком.