«Доступне житло» може стати посильним для ветеранів АТО

28.10

Верховна Рада України в першому читанні ухвалила проект закону, за яким пропонується надати учасникам АТО, а також сім’ям загиблих державну підтримку при будівництві житла, яка полягає у фінансуванні державою 50% його вартості

Минулого тижня Верховна Рада України в першому читанні прийняла за основу проект закону «Про внесення змін до статті 4 закону «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» (щодо реалізації державних житлових програм)».

Документом, зокрема, пропонується надати учасникам АТО, а також сім’ям загиблих учасників антитерористичної операції державну підтримку при будівництві житла, яка полягає у фінансуванні державою 50% вартості будівництва, придбання доступного житла або пільгового іпотечного житлового кредиту. Для решти громадян, які раніше мали можливість скористуватися такою підтримкою, правила не зміняться — для них держава компенсуватиме 30% вартості.

Закон важливий і довгоочікуваний. Численні спілки учасників АТО з різних регіонів неодноразово наголошували на необхідності ухвалення такого закону, оскільки він сприяє вирішенню соціально важливої проблеми і дозволяє атовцям поліпшити житлові умови, державі — зменшити свої житлові зобов’язання, територіальним громадам — завершити довгобуди, а будівельній галузі — отримати платоспроможного споживача та подолати кризові явища в житловому будівництві.

Державна цільова соціально-економічна програма будівництва (придбання) доступного житла є популярною серед українців, вона підтримана забудовниками і місцевими органами влади. В її межах у 2010–2014 роках підтримку коштами з державного бюджету отримали 3550 родин. На різних рівнях неодноразово наголошувалося — обсяги фінансування програми не відповідають плановим та не задовольняють наявний попит. До того ж з 2014 року програма фактично не діяла, бо за умов російської агресії чимало коштів державного бюджету спрямовувалися на потреби оборони. Минулоріч завдяки державній підтримці житло отримали лише 144 сім’ї. І ось програма відновлюється…

— Мінрегіон за участю Держмолодьжитла підготував бюджетний запит на 2017 рік про виділення 2 млрд грн на фінансування двох програм — пільгового молодіжного кредитування та доступного житла, — інформує Сергій Комнатний, перший заступник голови правління Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву (саме ця установа займається реалізацією зазначених вище програм). — Якщо спрямувати на програму доступного житла 1 млрд грн, то це сприятиме залученню в економіку України 3,4 млрд грн інвестицій. Крім того, це дозволить побудувати понад 500 000 кв. м нового житла, забезпечивши ним понад 8 тис. сімей, та створити 56 тис. робочих місць. Реалізація зазначених програм в Україні не передбачає витрат, адже вже протягом року у вигляді податків та зборів до держбюджету повернеться 923 млн грн. Але водночас, крім позитивного економічного ефекту, буде вирішено низку важливих соціальних питань.

До речі, повноцінне фінансування програми доступного житла — це не тільки бажані для когось квадратні метри. Навіть попри скудні бюджетні призначення, ті 435 млн грн, що були виділені на доступне житло у період з 2010 по 2014 рр., дозволили залучити в будівельну галузь 1,7 млрд грн інвестицій і створити 1600 нових робочих місць!

Після поновлення програми скористатися нею зможуть ветерани АТО, які потребують поліпшення житлових умов, зареєстровані в державній черзі на покращення житлових умов і мають можливість вносити на свій поточний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, кошти в обсязі 50 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла.

Звичайно, проект, затверджений у першому читанні, це ще не закон. Попереду розгляд у другому і третьому читаннях, підписання Головою ВР і передача на підпис Президенту. Проте у профільних держструктурах і громадських організаціях сподіваються — закон буде підписаний, а Кабінет Міністрів виділить необхідний ресурс.

 

Як працюватиме програма державної підтримки?

Крок 1. Перевірити, чи є таке право

Право на участь у даній програмі матимуть ветерани АТО:

  • які перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов та визнані такими, що мають право на доступне житло;

  • середньомісячний грошовий дохід яких разом із членами їхніх сімей з розрахунку на одну особу не перевищує п’ятикратного розміру середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні.

Крок 2. Надання документів

Надати відповідні документи до місцевого регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»

Перелік документів, які додаються до заяви громадянина про надання державної підтримки:

1. довідка про перебування на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов (далі — квартирний облік);

2. довідка про склад сім’ї (форма № 3) або витяг з домової книги із зазначенням прізвищ, імен та по батькові усіх членів сім’ї, що перебувають на квартирному обліку, та їхнього родинного зв’язку;

3. копії паспортів дорослих членів сім’ї (сторінок, які містять останнє фото, прізвище та ім’я особи, відомості про дату видачі та орган, що видав паспорт або інший документ, що посвідчує особу, місце реєстрації, сімейний стан особи, наявність дітей, дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків або позначку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта (за наявності);

4. копії довідок про присвоєння ідентифікаційного номера згідно з Державним реєстром фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів;

5. копія свідоцтва про шлюб (у разі його укладання);

6. копія свідоцтва про народження дитини (дітей);

7. довідки з місця роботи про обійману посаду із зазначенням терміну роботи на посаді — для працюючих членів сім’ї;

8. документи, необхідні для визначення середньомісячного грошового доходу на одного члена сім’ї (довідка про грошові доходи, документи, що підтверджують грошові доходи громадянина та членів його сім’ї із зазначенням їхнього розміру за останні 6 місяців);

9. довідка про право брати участь у програмі «Доступне житло»;

10. заява на отримання держпідтримки.

Під час подання заяви громадяни повинні пред’явити паспорт та інші документи, копії яких додаються до заяви про надання державної підтримки.

Крок 3. Обрати квартиру

Перелік об’єктів будівництва визначається Міністерством регіонального розвитку та будівництва України та зазначений у відповідному розділі на сайті Фонду www.molod-kredit.gov.ua

Крок 4. Укласти договір та отримати державну підтримку

Після реєстрації заяви на отримання державної підтримки, надання всіх необхідних документів, обрання квартири в об’єкті будівництва та укладання договору про обслуговування коштів для будівництва (придбання) доступного житла, громадянину необхідно буде внести кошти на свій поточний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, в обсязі 50 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та отримати державну підтримку, яка полягає у сплаті державою 50 відсотків вартості нормативної площі доступного житла.

Державна підтримка надається, виходячи з нормативної площі житла, яка становить 21 кв.м загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв.м на сім’ю.