Корисна інформація: учасникам бойових дій тепер надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

20.07

11 червня 2015 року набрав чинності Закон України від 19.05.2015 № 448-VIII «Про внесення змін до статті 10–1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі — Закон).

Так відповідно до Закону в разі ненадання військовослужбовцям щорічних основних відпусток у зв’язку з особливим періодом такі відпустки будуть надаватися наступного року.

При цьому Закон дозволяє за бажанням військовослужбовців об’єднувати щорічні основні відпустки за два роки, але при цьому загальна тривалість об’єднаної відпустки не може перевищувати 90 календарних днів.

Крім того, у військовослужбовців з’явилася можливість використовувати відпустку декількома частинами (більше двох), без обмеження тривалості кожної з них.

Також законодавці запровадили єдиний підхід до обчислення тривалості щорічної основної відпустки в рік початку військової служби (крім строкової). До цього часу право отримання відпустки в перший рік військової служби було передбачено лише для військовослужбовців військової служби за контрактом.

Окрім цього, слід зауважити, що 6 червня 2015 року також набрав чинності Закон України від 14.05.2015 № 426-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни».

Цим Законом було внесено зміни до низки законодавчих актів України, зокрема до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо надання додаткових відпусток зі збереженням заробітної плати та «Про відпустки» щодо визначення нового виду додаткової відпустки (стаття 162 Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни).

Отже, згідно з вимогами Закону України «Про відпустки» учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Також пунктом 4 частини першої статті 25 цього ж Закону визначено, що особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», — тривалістю до 21 календарного дня щорічно. Слід зазначити, що відповідно до статті 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особами, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вважаються особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, особи, нагороджені чотирма і більше медалями «За відвагу», а також Герої Соціалістичної Праці, удостоєні цього звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років.

Разом із тим звертаємо увагу на те, що відповідно до вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану та в особливий період під час дії воєнного стану, надання військовослужбовцям додаткових відпусток припиняється.