Оформлення землі атовцями на Харківщині: результати та перспективи

20.04

Цією весною виповниться вже три роки з того моменту, коли перші ветерани війни за незалежність почали повертатися з фронту до рідних домівок – й перед ними постало питання щодо можливості отримання земельної ділянки, гарантованої Законом України “Про статус ветранів війни та гарантії їх соціального захисту” (згідно пункту 14 статті 12).

Нагадаємо, що кожен громадянин України (не тільки учасник АТО!) має право на отримання у власність 5 видів земельних ділянок із земель державної або комунальної власності:

  1. для ведення особистого селянськогогосподарства (ОСГ);
  2. для ведення садівництва;
  3. для будівництва та обслуговування жилого будинку;
  4. для дачної забудови;
  5. для будівництва індивідуальних гаражів.

546a1cf5b91e1

thumb-item-523x340-605f

За цей час, взагалі в Україні (так само і в Харківській області) більше 95% земель – переданих учасникам АТО, належать до вищезазначених перших двух категорій:  ведення ОСГ та садівництва. Це землі запасу, якими безпосередньо розпоряджається Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру. На жаль, як свідчить практика, налагодити плідну співпрацю щодо надання земельних ділянок учасникам АТО з органами місцевого самоврядування – в розпорядженні яких і знаходяться земельні масиви інших трьох категорій, у більшості випадків не вдається. Беззаперечним фактом є така ситуація, що землі які знаходяться у комунальній власності, за рідкими виключенням, учасникам АТО не дістаються, при тому, що їх виділення звичайним громадянам триває.

У цій площині ефективність роботи ДержГеоКадастру у порівнянні з органами місцевого самоврядування – набагато вище. І ця проблема потребує свого вирішення – і скоріше за все її можливо буде розв’язати тільки за допомогою заходів на законодавчому рівні. Це певний виклик для об’єднання зусиль у даному напрямку для громадських організацій та асоціацій учасників АТО з різних регіонів України. Тільки спільними, злагодженими діями можна досягнути очікуваного результату.

З літа 2015 року ГО «Спілка ветеранів АТО» разом із іншими об’єднаннями учасників АТО на Харківщині активно співпрацює з Головним Управлінням ДержГеоКадастру у Харківській області і ми можемо вже зробити певні підсумки цієї роботи.

За цей час Харківська область впевнено зайняла належне місце серед регіонів-лідерів в Україні за обсягами земель, що оформлюються та вже були передані учасникам АТО.  За результатами 2017 року Харківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю наданих дозволів (5 468 дозволів) на розробку проектної документації щодо відведення земельних ділянок учасникам АТО.  За три роки у власність ветеранам війни за незалежність було передано 6 473 земельних ділянок.  Харківщина теж входить до п’ятірки найкращих, але за показником відношення прийнятих наказів щодо затвердження проектів землеустрою та надання у власність земельних ділянок до загальної кількості отриманих   учасниками АТО дозволів на розробку проектної документації – серед них займає перше місце в Україні: більше 60%  таких дозволів було реалізовано, що констатує якісну професійну роботу як розробників проектної документації, так і працівників ДержГеоКадастру.

Це наочний результат без сумніву свідчить про ефективну співпрацю активістів громадських об’єднань учасників АТО, співробітників Головного управління та районних підрозділів ДержГеоКадастру у Харківській області і є спільним досягненням.

sk156980

20161110_172129

Ветерани війни за незалежність України зі Слобожанщини висловлюють подяку тим працівникам ДержГеоКадастру, завдяки наполегливій роботі яких значною частиною і стало можливим досягнення такого результату. Це керівники Дергачівського районного управління – Корсун-Цуркан Леся Борисівна (учасникам АТО  надано 973 дозволів на розробку проектної документації) та Харківського районного управління – Штикер Ярослав Юрійович (   898 дозволів). Крім того відзначимо і постійну роботу у цій сфері керівника Харківського обласного управління ДержГеоКадастру Оберемка Євгена Анатолійовича, який навіть знаходячись на лікарняному і у відпустці, приймав дієву участь у проведенні робочих груп з питань виділення земельних ділянок учасникам АТО. Разом із тим повинні звернути увагу керівництва ДержГеоКадастру України на строки оформлення землевпорядної документації учасниками АТО у Ізюмському районному управлінні ДержГеоКадастру, де деякі з бійців не можуть оформити їх вже на протязі двох років.

Зараз, після внесення урядом України змін до Постанови 413 від 07.06.2017 року, які фактично відновили заблокований більше ніж на півроку процес оформлення земельних ділянок атовцям, учасники АТО з Харківщини знову мають змогу втілення своїх прав на отримання земельної ділянки, гарантованих Законом України «Про статус ветеранів війни та гарантії  їх соціального захисту». Вже почалася реалізація декількох проектів садівничих кооперативів учасників АТО – у Люботині та Пересічному, триває виділення земельних масивів для ведення особистого селянського господарства.

DSCN3993   e608b62598b781e72b7469e1ceeac8ec1458557263

Ми звертаємо увагу ветеранів війни за незалежність на заходи певних аферистів у земельній сфері – юристів та нібито фермерів, які з одного боку критикуючи діяльність ДержГеоКадастру (звичайно, робота деяких працівників цієї служби не є довершеною), з іншого боку орендують та скуповують у учасників АТО отриману ними землю за безцінь.

На цей час середня нормативна грошова оцінка (НГО) 1 Га ріллі у Харківській області складає близько 32 тисяч грн, узагальнена ставка орендної плати у рік для нашого регіону – біля 7% від НГО, що складає у будь-якому разі не менше ніж 2200-2300 грн за 1 Га у рік.

Наголошуємо, що ГО «Спілка ветеранів АТО» і далі буде допомагати та відстоювати гарантовані законами України права та пільги учасників АТО. На наш погляд, ті, хто відстояв із зброєю у руках право нашої держави на існування, в першу чергу і повинні відчувати себе Громадянами України. Сильної Незалежної Держави.

У виникненні питань та потреб консультацій з цього приводу просимо звертатися до адвокату ГО «Спілка ветеранів АТО», учасника АТО Вовчалюка Віктора Анатолійовича, т. 093-271-74-39 (приймальня), за адресою: Держпром, 6 під’їзд, 1 поверх, офіс 25 (12.00-17.00).