Олекса Костюченко – харків’янин, який заслуговує, щоб його пам’ятали🇺🇦

05.07

Він народився, коли Україна була у складі Російської імперії, а помер у вже окупованій совєтами, так і не заставши її вільною. Олекса Костюченко до останнього вірив в Україну і боровся за неї на боці армії УНР. У 1920 році він вступив до піхотної 6-ї Стрілецької дивізії, сформованої з полонених та інтернованих українців. До того ніс службу в Коші Військ Козацьких Харківщини. Ще раніше був частиною українізованого 42-го пішого Валківського полку.

Сам же Олекса – журналіст, редактор, перекладач, інженер-агроном, який просто не міг стояти осторонь у часи боротьби за незалежність своєї країни і долучився до військової та громадської діяльності. Велику роль у цьому зіграло його патріотичне виховання. Він зазначав “Походжу я зі старої української сім’ї, де ще зберігалися національні традиції, а тому з дитячих років я був свідомий приналежності до українського народу”.

FB_IMG_1625472533853

Відомо, що Олекса народився в Іванівці (сьогодні частина Харкова) у родині міщанина з полтавським корінням, навчався у Харкові. Був коректором газети “Український сурмач”, редактором “Релігійно-наукового вісника”, перекладав релігійні твори на українську мову. Крім того, він писав різноманітні статті та нариси, розкриваючи важливість українського питання, коли перебував у таборі поблизу міста Торунь, займався випуском таборового часопису. Помер у 1940 році, одна із версій – розстріляний у Харкові.

Загалом про життя Олекси Костюченка інформації небагато і та, яка зібрана дослідниками в енциклопедичних книжках, зокрема “Подєбрадський полк” армії УНР” (Роман Коваль, Віктор Моренець) дуже цінна. Адже нація жива, поки жива пам’ять!

Натхненні цими словами, члени громадської організації Слобожани, для яких важливо не дати забути про учасників українських визвольних змагань зі Слобожанщини, розпочали збір коштів для пам’ятної дошки Олекси Костюченка. Встановити її хочуть у Харкові на будинку по вул. Велика Панасівська, 105а. Із запланованих 25 тис грн, зібрали 2100.

📌Підтримати ініціативу можна за номером картки 5168 7573 9360 0962 (Приват Банк) Отримувач Руденко Владислав.