Відкритий лист до президенту, уряду України та депутатів ВР

18.03

Спільнота ветеранів учасників АТО – ГО «Спілка ветеранів АТО», звертається до Вас з приводу розвитку подій, які розгортаються в Україні навколо епідемії коронавірусу COVID-19.

На жаль, останні дні наглядно показують, що не зважаючи на наочний приклад того, як поширення цього небезпечного захворювання відбувалося й відбувається зараз у Китаї та Італії, інших країнах, розумних висновків владою зроблено не було. Пряма загроза здоровю та життю сотням тисяч наших співгромадян ніяким чином не переможена і навіть не сповільнена – і у цьому ми бачимо 100% відповідальність безпосередньо РНБО та відповідних силових відомств.

Так як жодних реально діючих ліків проти коронавірусу COVID-19 досі не винайдено, поширенню епідемії ефективно можна протистояти  тільки адміністративними методами та введенням жорсткого карантину – на кшталт того, як це було зроблено у Китаї. Звертаємо вашу увагу на те, що наша країна зараз є дещо унікальною державою в Європі– величезна кількість наших громадян до останнього працювали й працюють за кордоном (за різними оцінками – від 3 до 8 млн. осіб!). Тож у світлі останніх подій – спалаху захворювання коронавірусу COVID-19 у Європі, введення там жорсткого карантину, скорочення кількості та закриття діючих підприємств, значна частина з них зараз повертається на батьківщину. Звичайно, разом із усіма повертаються і особи, інфіковані вірусом – несучи в Україну цю смертельну хворобу.

Не встановивши вчасно додаткові обмеження на пересування для всіх тих, хто їде з Європи, й не облаштувавши спеціальні карантинні табори поблизу кордонів, пости перевірок на в’їздах у інші області та великі міста, керівництво держави фактично безперешкодно засіяло коронавірусом   COVID-19 нашу країну. РНБО, міністерство внутрішніх справ та інші органи правопорядку виявилися нерішучими та безпорадними саме тоді, коли  вкрай  гостро постало питання загрози здоров’ю всієї нації. Виходячи з того, що інкубаційний період складає приблизно 2 тижні –  в нас на цей час є близько 10 днів до колапсу системи охорони здоровя: того, що зараз відбувається в Італії. Внаслідок цього, тисячі, а можливо десятки тисяч людей похилого віку наразилися на смертельну небезпеку – в той час, коли треба було швидко діяти на випередження цьому, радник голови РНБО Сівоха оголошував проекти перемирення з тими, хто вбиває наших побратимів на Сході.

Але на наш погляд, навіть не це саме важливе на сьогодні. Найбільшою проблемою є соціальні чинники: призупинення роботи більшої частини підприємств та організацій й повернення сотень тисяч українських громадян до країни, паралізованої карантином: туди, де вони жодним чином у найближчі місяці не зможуть розраховувати а ні на гідно оплачувану працю, а ні взагалі на будь-яку роботу.  Відсутність у громадян будь-якої роботи, грошей на утримання своєї родини невідмінно через деякий час може привести до відповідного росту злочинності та заворушень у суспільстві.  Закриті та тимчасово непрацюючі під час карантину підприємства у дійсності  є потенційно дуже вразливими об’єктами в таких умовах для мародерства та пограбувань. Разом із чітко розрахованою програмою виходу з економічної кризи та відновлення діяльності підприємств у сфері послуг та продажу після закінчення карантину, влада повинна враховувати і цю реальність.

Зі свого боку, вже зараз міські, районні об’єднання ветеранів АТО звертаються до нас з пропозицією залучення членів своїх організацій до системи громадської безпеки, що допомагала би уряду та місцевій владі у запровадження необхідних заходів під час карантину: контролю та обмеженні пересування громадян у місті та за містом, дотримання правил  відвідування місць загального користування, створення карантинних таборів у тих регіонах, де не будуть виявлені інфіковані, в разі необхідності – й забезпечення громадського порядку.

На наше глибоке переконання, втілення найближчим часом таких заходів є нагальною потребою для нашої держави – і ми, учасники війни за незалежність України, завжди готові допомогти країні у такий важкий час.

Слава Україні!